Најлесната инвалидска количка на светот

Швајцарската компанија Кüschall ја развила, според нив, најлесната инвалидска количка на светот, користејќи материјали кои се користат во воздухопловната индустрија.

Наречена „Superstar”, оваа количка има рамка која тежи само 1.5kg – кој е за 30% полесен и 20% поцврст во споредба со класичните јаглеродни модели.Кüschall Superstar е направена од полу-металот графен, најцврстиот материјал познат на човештвото, кој е 200 пати поцврст од челикот и 10 пати од дијамантот, но е неверојатно флексибилен и ултра-лесен. Направен е од еден слој јаглеродни атоми, цврсто врзани едни со други во јаглеродна решетка.

Дизајнот на оваа количка е наменет за 50-70% од корисниците на инвалидски колички кои во првите 10-15 години користење на количка завршуваат со повреди на горните екстремитети.Индустрискиот дизајнер и проект лидерот на компанијата, Андре Фанџиро, соработувал со производители на Formula 1 за да ги усоврши возачките способности на Superstar. Количката има геометрија во форма на буквата Х и амортизирачки карактеристики кои овозможуваат подобрување на перформансите и агилноста бидејќи бргу реагира на секое движење.

Тркалата се позиционирани поблиску до корисникот со што се зголемува ефективноста во забрзувањето и движењето на количката, а истата има и седиште со интегрирана перница.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...