Taco Playbits за успешно учење преку игра

За многу деца, една од најефективните методи за учење е преку играта. Тоа е така со генерации наназад, со тоа што единствено се менува медиумот за играње.

Технологијата сега е исклучително напредната и на децата им овозможува да играат игри кои се поинтерактивни од било што претходно.Robotix сега претставиле една таква технолошка играчка наречена Taco Playbits, која е првата од овој вид која нема екран. Освен недостатокот на екран, што друго ја прави специјална?

Таа е опишана како STEM (Science, Technology, Engineering and Math) играчка наменета за деца од 3 до 8 годишна возраст, а нејзината цел е кај младите да изгради вештини критични за 21 век, како што се математичка писменост, колаборативно учење и кодирање – сето тоа преку директен процес на учење.Ова се постигнува преку стапчето и таговите кои користат патентирана технологија за да ги инспирираат децата да се забавуваат додека играат.

Сè што детето треба да направи е да ги допре таговите со стапчето за да свири музик, или за да научи англиски, и др. Taco Playbits не е наменет само за децата, туку и за родителите и учителите. Возрасните можат да снимат сопствени прашања во играчката за да овозможат дополнителни уникатни предизвици за децата, кои играјќи можат да научат и друг јазик или дијалект.

Taco Playbits е компатибилна и со Брајовата азбука, што им овозможува и на децата кои се слепи или имаат оштетен вид да си играат и учат со неа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....