AI систем за побезбедни бензински пумпи

Нафтената компанија Royal Dutch Shell и софтверскиот гигант Microsoft создале систем со вештачка интелигенција (AI) кој може да помогне да се спасат нечии животи.Овој пилот проект засега функционира на две Shell бензински пумпи, една во Тајланд и втората во Сингапур.

AI системот бара знаци на небезбедно однесување (како пушење на бензинска пумпа) и го предупредува персоналот за тоа – давајќи им шанса на луѓето да ги изгаснат (или воопшто да не ги запалат) цигарите пред да се случи некоја катастрофа. Тој исто така детектира доколку некој неправилно ја користи пумпата, доколку некаде протекува гориво и сл.

Системот ја користи Azure IoT Edge платформата на Microsoft, а анализата на содржината од сигурносните камери се случува на самите бензински пумпи.На скоро сите локации на Shell има во просек 6 камери кои снимаат околу 200 мегабајти податоци за една секунда, а интелигентниот систем со анализирање селектира само мал дел од овие видео материјали (каде се случува нешто „сомнително“) и истите ги аплоудира во “cloud”-от каде подетално се анализираат.

Слична технологија би можела да се користи и на други локации, како на пример за предвидување на откажување на опрема во индустриски опкружувања.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...