Во теретаните на иднината ќе се вежба во виртуелна реалност

Дали виртуелната реалност би можела да ни помогне подобро да тренираме?

Според ново истражување од универзитетот Кент во Англија, одговорот е најверојатно потврден, со тоа што оние на кои им се лоши кога се во возило во движење, ќе треба да ја надминат таа состојба.

Во оваа нова студија, истражувачите ги анализирале перформансите на партиципантите додека кревале тегови користејќи VR уред кој го симулирал нивното опкружување. Била направена серија тестови каде од нив било барано да држат тег во свиткана положба на раката (изометриската контракција на мускулот со лактот свиткан на 90 степени) најдолго што можеле, додека притоа им била прикажувана различна околина со цел да им се оттргне вниманието од болката.

Оние кои ги носеле VR уредите имале помал број на отчукувања на срцето за време на тренингот, помал интензитет на болка и помал перцепиран напор во споредба со контролната група која не тренирала во VR опкружување. Дополнително, VR групата имала подолг период додека им настапи исцрпување – 3 минути повеќе отколку нормалниот.Ова значи дека VR технологијата потенцијално би можела да им помогне на оние со срцеви проблеми да вежбаат со цел да го зајакнат срцето, без да бидат подложени на ризик од разни компликации.

Таа би била корисна и за сите други вежбачи бидејќи помалиот интензитет на болка и пролонгираното време до исцрпување значи дека ќе може да вежбаат поинтензивно и подолг период.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...