Нова технологија за батериски напојувани авиони

Лабораторијата за материјали на MIT создала нов вид на батерија која складира доволно енергија да напојува авион во лет од Сан Франциско до Лос Анџелес, што е пат со должина од околу 560 километри.



Инженерите долго време сонувале за летечки електрични возила, но нивните намери секогаш биле спречени од неможноста да се пронајде баланс помеѓу капацитетот и тежината на батериите.

Научниците од MIT физички ја реструктуирале батеријата за да протокот на електрицитет е повеќе директен од една до друга електрода и веруваат дека таа ќе може да биде доволно моќна да подигне патнички авион со 12 седишта и да го држи во воздух доволно долго за кратки (комерцијални) патувања, без користење на фосилно горивно.

Ерата на батериски напојувани авиони би искоренила еден од главните извори на емисии на штетни гасови – според MIT, воздухопловните патувања генерираат 2% од целиот јаглерод диоксид кој го испуштаме во атмосферата.

Крајната цел би била ваквите батерии да станат што поголеми и помоќни за да ги напојуваат патничките авиони кои денес ги користиме, но во почетокот тоа би било возможно само за помалечките, приватни авиони.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...