AI систем кој детектира депресија во гласот

Депресијата може да се манифестира преку многу различни симптоми – од „губење на енергијата“ до “неодлучност“ и слично. Широкиот критериум за тоа што сè претпоставува дека спаѓа во симптоми во оваа болест ја прави тешка за дијагностицирање со висок степен на сигурност.Сега, истражувачи од лабораторијата за компјутерска наука и вештачка интелигенција (AI) на MIT создале алгоритам кој би можел да елиминира дел од овие претпоставки. Тие користеле текстуални и аудио податоци од 142 интервјуа со пациенти – од кои 30 биле дијагностицирани со депресија – за да го научат алгоритмот со машинско учење да препознава знаци на депресија во говорот.

Истражувачите особено внимание обрнале на истражувањето на тонот на гласот на пациентите, а не само на специфичните зборови кои ги користеле. Оваа техника се покажала како успешна, бидејќи успеала да ги идентификува субјектите кои биле дијагностицирани со депресија со 77% точност.

Иако резултатите, особено како за прво тестирање, се одлични, тоа не значи дека еден ваков AI систем е способен комплетно да замени човечки терапевт, туку може да служи како уште една дополнителна алатка во рацете на човекот со која дијагностицирањето на депресија кај пациентите значително би се олеснило.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....