AI водител на вести во Кина работи 24/7

Кинеската новинска агенција Xinhua го претстави првиот AI водител на вести во светот.

Тие нивната технологија за вештачка интелигенција (AI) ја развиле во колаборација со Sogou, кинеска компанија која има создадено сопствен интернет пребарувач, користејќи машинско учење за синтетизирање на движењето на усните, изразите на лицето и гласот, сето тоа во реално време.Од Xihnua велат дека ваквиот водител може да „работи“ 24 часа дневно 7 дена во неделата, сè додека уредниците можат да го „хранат“ со текст, а планираат оваа технологија да се користи и за интернет и мобилните платформи.

AI водителите официјално се дел од новинарскиот тим на новинската агенција Xinhua и ќе работат заедно со „вистинските“ водители да пренесуваат вести и на кинески и на англиски јазик. Тие ќе бидат способни самите да учат и се подобруваат со гледање и анализирање на видео репортажи со цел да делуваат што поприродно во движењата и говорот.

Од агенцијата велат дека оваа технологија има бескрајни можности и ќе им помогне да ја намалат цената на продукцијата, како и времето потребно да се испорачаат вестите, особено вонредните.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....