Empatica – паметен часовник води евиденција за респираторното здравје

Превенцијата е секогаш подобра отколку лечење на болеста. Ова е главната причина поради која компанијата Empatica создала нов паметен часовник кој не само што точно го прикажува времето, туку може и да го предупреди оној кој што го носи во случај да постои опасност од развивање на сериозна респираторна инфекција, пред да се појават симптоми за неа.Овој часовник ќе биде базиран на технологијата на нивниот Embrace2 паметен часовник наменет за оние кои живеат со епилепсија.

Embrace2 се потпира на напредното машинско учење со цел да ги следи физиолошките сигнали и да открива необични модели на однесување за веднаш ги извести старателите/негувателите на личноста која го носи дека е можно да се случи конвулзивен епилептичен напад.Оваа технологија исто така може да ја процени здравствената состојба пред да се манифестираат одредени симптоми преку предвидување на изложеноста на одредени патогени, испраќајќи предупредување и до старателот и до корисникот.

Tоа значи дека овој иден паметен часовник ќе биде способен да ве информира дека постои шанса да се разболите пред да се појават симптомите, што ќе ви овозможи да преземете превентивни мерки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...