Футуристички седишта за незаборавно патување со авион

На авионските седишта во економската класа најчесто им фали удобност, поголем простор за нозе, а често пати на нив нема извор на забава (можност за слушање музика, гледање филм и сл.)

Британската дизајнерска компанија Layer во соработка со Airbus дизајнирала седишта наменети за економската класа кои вклучуваат автоматизација и конективност од идната генерација, па дури би можеле и да заштедат гориво поради тоа што немаат голема тежина.Од Layer велат дека сметаат дека добриот дизајн треба да е пристапен за сите, а обично ваквите слични нови концепти се фокусирани на иновациите кои се вградуваат во бизнис класата.

Седиштата се наречени „Move” (“движење“) и користат „паметен текстил“ направен од специјална мешавина од полиестер и волна во која се вградени сензори. Ваквиот материјал им овозможува на патниците да ги надгледуваат и контролираат факторите како затегнувањето на седиштето, температурата, притисокот и движењето.Температурата на седиштето може да ја контролираат патниците (преку мобилната апликација), а материјалот автоматски го прилагодува затегнувањето според големината и тежината на патникот.

На седиштата може да се додадат големи рамни екрани, а истите можат и да го охрабруваат патникот од време на време да стане и да се прошета во кабината за да ги истегне нозете или да се напие вода.

Она што е необично е дека прототипите на овие седишта не се наклонуваат, за да се обезбеди доволно простор за нозете на сите патници.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...