„Тони“ роботски шанкер подготвува 80 пијачки за еден час

Makr Shakr е компанија која уште од 2013-та работи на дизајнирање на роботски шанкер. Проектот започнал како социјален експеримент дизајниран од Карло Рати, до студија како луѓето може да ја прифатат вештачката интелигенција и останатите решенија за дигитално производство во неочекувано опкружување.Идејата била прифатена и сега Makr Shakr се компанија во која работат мноштво инженери и имаат разновидни продукти. Нивниот последен производ е роботот „Тони“ – бионичен шанкер со две раце кој се продава за 99 000 евра.

Тони со помош на вештачка интелигенција е способен да подготвува стотици рецепти за разни пијалаци и коктели, а се контролира преку апликација.

Способен е за еден час да подготви 80 пијачки од 158 шишиња кои му се на располагање, а може да функционира 6 часа пред да треба повторно да се приклучи на струја. Има и два екрана на кои во реално време можат да се следат нарачките, времето потребно за чекање и разни статистики.

Makr Shakr инаку преносниот шанк со минималистички дизајн може да се купи или изнајмува.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...