Skyborg – AI систем за управување со борбени авиони

Воздухопловните сили на САД објавиле дека започнале нова програма со вештачка интелигенција која ја нарекуваат „Skyborg”, за која воените лидери се надеваат дека ќе може автономно да управува со дронови и борбени авиони во иднината.Дури и пред самиот да управува со летала (со дронови во 2021, а со борбени авиони во 2023), овој систем со вештачка интелигенција (AI) се очекува да им помага на човечките пилоти во воздушните борби и во справување со комплексните контроли на авионите.

Специфичните побарувања на воздухопловните сили на САД кои важат за сите изведувачи кои сакаат да помогнат во создавањето на Skyborg вклучуваат способност за автономно полетување и слетување, и имање на отворен софтвер со кој инженерите би можеле бргу да ги подобрат/променат неговите способности кога тоа ќе биде потребно.Skyborg нема да биде првиот воен AI систем направен во САД. Морнарицата веќе работи на автономни борбени бродови, а ништо поназад не се и некои други земји. Обединетото Кралство прави сопствени борбени дронови контролирани од AI, а Русија има претставено полу-автономни борбени тенкови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...