Сателитска технологија за „вселенски билборди“

Руската стартап компанија „Startrocket” сака на брендовите да им понуди шанса да го проектираат нивното лого и останати комуникациски материјали од Вселената.

Клиентите би креирале свој „орбитален билборд“ со помош на серија рефлектирачки сателити познати како „кјубсат“ кои огромните рекламни материјали би ги проектирале на ноќното небо.Од Startrocket планираат да ги лансираат овие сателити за креирање дисплеј со потенцијална публика од 7 милијарди луѓе, кој би имал површина од 50 квадратни километри и би прикажувал реклами во интервали од 6 минути врз одредена област.

Реакцијата на интернет не беше претерано позитивна - повеќето ваквиот начин на рекламирање го нарекоа огромен потенцијал за загадување на небото и „дистописка иднина“, додека пак други побараа небото да биде заштитено како јавен простор и да не се користи за генерирање на приватни приходи.Поради тоа, Pepsi се дистанцирале од тоа да бидат дел од тестирањето на технологијата, иако биле прв клиент на Startrocket.

Startrocket планираат да го тестираат првиот орбитален дисплеј во 2021, за што ќе мора да обезбедат 25 милиони долари до 1 октомври 2019-таПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...