Борбен хеликоптер кој може да лансира дронови

Американскиот производител на летала MD Helikopters ги објави деталите во врска со нивниот нов MD 969 Twin Attack хеликоптер.

Во неговиот заден дел се наоѓа системот за наведување на оружја од кој може да се лансираат 7 објекти – од проектили, па до малечки дронови кои можат да извршуваат сопствени мисии независно од хеликоптерот.Постоечки дрон кој би било возможно да се лансира од хеликоптерот е Coyote на производителот на воена опрема Raytheon. Coyote е малечок дрон кој досега се користел за собирање на витални информации за ураганите, особено на локации каде брзината на ураганските ветришта е преголема за таму да може да лета авион со екипаж.

Во воена ситуација, малечките дронови можат да бидат лансирани од хеликоптерот за да се има поголем увид на она што се случува на земјата и во воздухот за време на операции каде видикот не е голем.Британските воени сили исто така се заинтересирани за користење на дронови на бојното поле, конкретно за развивање на технологија која би вклучувала јата од дронови кои би го опкружиле непријателското летало и би го присилиле да слета.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...