Прва општина со 3D принтани домови

За фамилиите во Америка кои живеат со помалку од 200 долари месечно, пристапот до безбедно сместување кое обезбедува засолниште од еколошка и физичка опасност е критично.

Ваквото ранливо население обично е последно до кое стигаат новите иновации на ова поле, но сега 3D принтањето нуди нова и моќна алатка која може да им излезе во пресрет.Компанијата Fuseproject во соработка со New Story, непрофитна организација чија мисија е да стави крај на глобалното бездомништво и ICON, градежна технолошка компанија посветена на револуционизирање на градењето на домови, работат на дизајнирање, планирање и градење на првата 3D принтана општина, т.е комуна, во која еден дом би можел да се испринта за 24 часа. Со тоа ќе им помогнат на фамилиите во Латинска Америка на кои им се потребни живеалишта кои што ќе можат да си ги дозволат.Секој од овие домови има уникатен дизајн кој се вклопува во локалната култура и опкружување, а нивната градба се планира да започне ова лето. Станарите би требало да почнат со вселување веќе на крајот на 2019-та и почетокот на 2020-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...