Роботи за тестирање на вкус ја оптимизираат храната во Кина

Кинески роботи опремени со сензори можат да имитираат човечки очи, нос, и јазик, со цел да тестираат храна.

Овие роботи пробуваат примероци од масовно произведена храна за да се осигураат дека нејзиниот квалитет ги исполнува стандардите, а според информациите во едно кинеско дневно списание тие веќе на производителите на храна им заштедуваат милиони долари.Кинеската влада има објавено бројни прописи за специфични видови на храна – на пример, сецканите парчиња свинско месо во една порција yu xiang rou мора да бидат долги точно 10 сантиметри, додека други прописи ја диктираат бојата, вкусот и други фактори на одредени јадења.

Вештачката интелигенција (АI) на роботите која ги анализира податоците од нивните сензори разликите во бојата, вкусот, мирисот и слично ги детектира многу побрзо отколку луѓето и тоа со 90% прецизност (во споредба со луѓето).

Автоматизираните тестови од овој тип се добри за продуктивноста и бизнисот, бидејќи на роботскиот јазик никогаш не би му требал одмор, ниту пак би му се мешале вкусовите или би бил чувствителен на лута или зачинета храна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...