AI систем за преведување на бебешкото плачење

Во нова студија истражувачи објаснуваат како успеале да дизајнираат алгоритам базиран на технологија за автоматско препознавање на говор. Со негова  помош може да разликуваат „нормално“ и „абнормално“ бебешко плачење, од кое второто најчесто е предизвикано од медицински проблем.Податоците за тренирање на системот со вештачка интелигенција (AI) биле собрани од 26 новороденчиња од оддел за неонатална интензивна нега. Од искусните медицински сестри како и од старателите било побарано да ја кажат најверојатната причина за секое плачење – глад, пелена, внимание, поспаност или непријатност – од кои првите 4 се сметаат за нормални, додека последната абнормална.

Преку следењето на моделите во аудио сигналот од различните видови плачења, истражувачите успеале да креираат AI кое може да слуша било кое бебе и да се одреди  причината зошто тоа плаче.Истражувачите се надеваат дека оваа алатка еден ден на новите родители или старатели ќе им овозможи секогаш да знаат кога нивното бебе има реален проблем, а кога едноставно плаче без некоја поголема причина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...