Облека со бактерии против телесните мириси

Нова футуристичка облека во која се вметнати живи бактерии може да помогне на оние на кои дезодорансот и слични продукти не им помагаат во спречување на непријатните телесни мириси.Телесните мириси не потекнуваат од потта, туку од бактериите, а па така креаторите на оваа облека наречена „Skin II” решиле во самиот нејзин материјал да вметнат здрави пробиотски бактерии кои го ги намалуваат мирисите. Покрај тоа, промените во микробиомот охрабруваат обновување на клетките и се многу добри за имунолошкиот систем на кожата.

Дизајнерката Рози Бродхед ја развила оваа облека како дел од нејзината постдипломска работа на универзитетот Central Saint Martins во Лондон, во соработка со белгискиот микробиолог Крис Калеверт од универзитетот Гент.Двајцата планираат да ја комерцијализираат Skin II во форма на спортска облека со истата технологија. Намалувањето на телесните миризби исто така ја редуцира и потребата од премногу често перење на облеката, а тестирањата покажале дека бактериите можат да преживеат и на перење на 30 °C.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....