LEGO со упатства со брајова азбука и аудио

Од LEGO објавија дека со своите производи ќе почнат да нудат аудио упатства, како и упатства со брајова азбука, наменети за децата кои се слепи или со оштетен вид.Овој проект е резултат на партнерството помеѓу LEGO и австрискиот истражувачки институт за вештачка интелигенција, а се работи за специјално дизајниран софтвер кој може да ги преведува упатствата за градење на овие познати играчки.

Иницијативата е креирана од Метју Шифри, 22 годишен слеп претприемач, кој започнал со креирање на упатства базирани на јазик со неговиот пријател Лилја за деца како него, уште на 13 годишна возраст. По лансирање на сопствен вебсајт со упатства, тој добивал рани побарувања од многу родители и деца, а по смртта на Лилја во 2017-та Метју им пристапил на LEGO со неговата идеја.Софтверот кој бил креиран од институтот е вештачка интелигенција која ги преведува податоците (дизајнерска скрипта која ја користат дизајнерите од LEGO) од визуелни во текстуални упатства, а истите ќе бидат на располагање на англиски јазик, бесплатно, на сајтот на LEGO.

Долгорочните планови се да се додаваат што повеќе јазици за идните продукти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....