Најубавите градби во светот со обоени стакла

Обоените стакла уште од Средниот век почнаа да заземаат огромен замав, а оттогаш сѐ повеќе се подобруваат. Најчесто, се употребуваат за религиозни градби, катедрали или џамии, иако веќе станаа популарни и во приватниte домови, хотели и културни згради. Во прилог ви ги прикажуваме најубавите обоени стакла на градби низ светот:

Катедрала во Бразилија, БразилОваа катедрала ја изгради уметникот Марин Перети во 1990 година. Стаклата се во сина, зелена, бела и кафена боја.

Катедрала во Ахен, ГерманијаОваа катедрала како дел од светското наследство на УНЕСКО има обоени прозорци високи речиси 25 метра. Сепак, во Втората светска војна, катедралата била уништена, а потоа Валтер Бенер и Антон Вендлинг ја реконструирале.

Црква Св.Јосиф, Авр, ФранцијаОваа црква била изградена во 1950-тите години во сиромашниот град Авр, во чест на 5000 жители починати во Втората светска војна, кога целиот град бил уништен.

Света Капела, Париз, ФранцијаОваа капела првично била изградена во 13 век и имала 15 стаклени панели. Неодамна била реконструирана со 10 милионска сума, при што дел од стаклата биле заменети и исчистени со ласери.

Плоштад на благодарноста, ДаласВо 1977 година, Филип Џонсон дизајнирал спирална бела капела за да ја прослави мирната оаза во центарот на Далас. Капелата се состои од 73 стаклени панели изработени од францускиот уметник Гебриел Лоир.

Културниот центар Чикаго, ЧикагоКултурниот центар во Чикаго чиј дијаметар на обоено стакло изнесува 11 метри го прави еден од најголемите домови со обоени стакла во светот! Овие прозорци се формирани од 30.000 делчиња стакла во форми на кожата на рибата.

Џамија Нашир ал-Мулк, Шираз, ИранОваа џамија била завршена во 19-от век и се наоѓа во јужен Иран. Со оглед на поставеноста, наутро, обоените стакла прават ефект на калеидоскоп во внатрешноста на градбата.

Катедрала Саграда Фамилија, Барселона, ШпанијаОва е една од најдобрите градби на архитектот Антони Гауди, кој смислил обоени стакла во боите на виножитото. Сепак, Гауди никогаш не ги видел прозорците. Бидејќи катедралата се уште е во изградба, архитектот Џорди Фаули вети дека ќе ја заврши до 2026 година, точно еден век од смртта на Гауди.

Национална галерија Викторија, Мелбурн, АвстралијаОваа уметничка галерија за прв пат била отворена во 1968 година. Покривот на галеријата е изработен од обоени стакла, за кои биле потребни пет години за да се завршат, а се состои од џамчиња донесени од Белгија и Франција.

Богородичната црква, ПаризПокрај познатата архитектура, оваа градба ги содржи и највпечатливите обоени прозорци во светот. Прозорците се состојат од 84 стакла поделени во четири дела.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби