Израдувајте некого на Меѓународниот ден на среќата

Во јули, 2012 година, Генералното собрание на Обединетите нации го прогласија 20-ти март како Меѓународен ден на среќата. Околу овој датум секоја година се случува и еден феномен на небото, односно Сонцето поминува речиси еднакво време над и под хоризонтот на секоја локација на Земјата, при што денот и ноќта траат скоро исто. Токму овој феномен, преку кој денот трае доволно долго, предизвикува среќа кај повеќето луѓе.Доколку сакате некому да му го разубавите денот, можете да му пратете една од следните пораки или сите да му ги прочитате. Со самото тоа што се трудиме за некого, самите ние ќе бидиме позадоволни и посреќни.

 • При секоја минута потрошена во тага, се губат 60 секунди среќа – Ралф Валдо Емерсон
 • Постои нешто добро во светот и за тоа вреди да се бориме – Толкејн
 • Ниту богатството ниту златото ти носат среќа, туку мирот и окупираноста – Томас Џеферсон
 • Кога една врата на среќата се затвора, друга се отвара. Сепак, многу често зјапаме во затворената врата што не гледаме што се отворило пред нас – Александар Грахам Бел
 • Број ги годините според пријателите, а не изминатото време. Број го животот по насмевките, не по солзите – Џон Ленон
 • Ако целиот живот ја чекаш бурата, никогаш нема да уживаш во изгрејсонцето – Морис Вест
 • Ако го читаш ова... Честитки! Ти си жив/а! Ако ова не е нешто што те прави среќен, тогаш не знам што е – Чад Саг

 • Не можеш да си среќен, ако никогаш не си бил несреќен – Лорен Оливер
 • Не чекај другите луѓе да те прават среќен. Среќата е во тебе, самиот постигни ја – Алис Вокер
 • Денес, насмеј му се на некој странец. Тоа може ќе му биде единствената насмевка која ќе ја види цел ден – Џексон Браун
 • Со цел да преземаме позитивни активности, мора прво да развиеме позитивна визија – Далај Лама
 • Ако сакаш да живееш среќен живот, цели кон некоја цел, не кон луѓе или предмети – Алберт Ајнштајн
 • Работата не е во она колку имаме, туку колку уживаме во тоа што го имаме – Маркус Аурелиус
 • Однесувај се онака како што сакаш да се чувствуваш – Гречен Рубин
 • Среќата зависи од нас самите – АристотелПрочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Една жена се жалела и му викала на мажот:
- Доста ми е веќе од се! Синоќа се врати вчера наутро! Ако и вечерва ее вратиш утре, немој денес воопшто да ми се враќаш!!!
Еден маж се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: На 05.06.2017 година од 17:00 часот сообраќајот по регионалниот пат „Тетово -ГП.Јажинце“ е во...
Верски календар
Овој светител живееше во четвртиот век. За свети Онуфриј инаку не се знаеше ништо се до пред неговата смрт. Тогаш, по Божја промисла, монахот Пафнутиј во пустината се сретна со...
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби