НИКОГАШ ДОСТА

До кога планетата Земја ќе нè изненадува?

Можеби некои од вас мислат дека човекот истражил сè и нема веќе многу работи кои што може да се истражат на планетата Земја, но всушност има толку многу работи кои не сме ги замислиле, а камо ли да ги видиме во живо. За да ви покажеме колку може да е разновидна нашата планета, погледнете ги следните факти:

Арктички вулкан и неговите трубиПланината Еверус е една од најголемите планини со активен вулкан на Антарктикот. Покриена е со снежни труби направени од пареата која излегува од вулканот.

Светлечки столбовиОвој феномен се појавува кога светлината од сонцето, месечината или светлата од градот се рефлектираат во честичките мраз во воздухот.

Снежни „шпагети“ во едно од езерата во ФинскаЕден човек од Финска, откри мраз во форма на шпагети формирани во езерото близу неговата куќа. Најверојатно се формирале вакви форми поради струјата на водата заедно со ветерот, додека се топел мразот.

Шума која танцуваВо Русија има шума каде што стеблата на дрвјата се извиткани, а научниците се уште немаат некој заклучок во врска со оваа појава. Некои сметаат дека станува збор за паразити, а други за ветрови. Оние постарите дури сметаат дека местото е опседнато со духови.

ВонземјаниВо минатото некои мислеа дека овие светла се некои вонземјански бродови, но потоа се докажа дека станува збор само за обични светла од далечината.

Крвави брановиЦрвената боја е предизвикана од голема количина на црвени алги близу водната површина. Познато е дека овие алги ги убиваат рибите, па опасни се и за луѓето.

Огнени топкиРеката Меконг во Тајланд понекогаш исфрла пурпурни топки кои исчезнуваат во воздухот. Најчесто оваа појава се појавува во октомври, па дури има и фестивал посветен на овие топки.

Долината на паднатите птициВо Индија, со векови птиците се однесуваат многу невообичаено: летаат ептен ниско, па дури и се симнуваат до земјата и кружат. Причината за ова однесување најверојатно е во геофизичките неправилности.

Прстот на смрттаОвој феномен се случува поради различни температури на смрзнување во арктичките води. Изгледа како наеднаш да се создава мраз, кој го смрзнува дното на водата. Исто така, ги смрзнува и сите животни кои во моментот се наоѓаат на дното.

Скриен океан во јадрото на Земјата?Последните истражувања покажуваат дека длабоко во Земјата се наоѓа огромен океан, кој може да биде со иста површина како целата вода на Земјата. Но, дали е ова доволно истражено за да се донесе овој заклучок?Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби