ВРЕМЕ Е ЗА ГЕНЕРАЛКА

Направете ред и во вашиот живот

Животот е како сложувалка која мора да ја составите, без разлика колку напор, труд и време е потребно за тоа. Дури и кога ви се чини дека никогаш нема да стигнете до крајот, односно дека има некои делчиња кои не се за во вашата сложувалка – верувајте дека и тоа делче сигурно има свое место во вашиот живот. Престанете постојано да анализирате што сте можеле или требале да направите за некои поминати работи или пак што ќе правите следните пет години. Не ви е потребно „патување низ времето“. Живејте сега, во сегашниот миг, учете од минатото, а фокусирајте се на сегашноста. Ако знаете како да живеете, иднината ќе ви биде загарантирано добра!

Фрлете го „ѓубрето“Сѐ она што не го користите со години е ѓубре. Без разлика дали станува збор за стари хартии, преполни кутии со cd-а кои никогаш нема да ги слушате, стар мебел кој постојано го тргате од пред вашиот поглед, сувенири кои воопшто не ви се мили или облека која само зафаќа место во плакарот. Што можете, поклонете на некого, а што не, фрлете го и направете простор за нешто ново во вашиот живот и материјално и нематеријално. Ослободете место во домот. На тој начин ќе се ослободете и од негативната енергија.

Средете го хаосотСредете го хаосот на бирото, кујнскиот шпајз или оној стариот фиокар во ходник во кој има сѐ и сешто. Тие места постојано се полнат, а кога ќе ви затреба нешто никако не можете да го пронајдете. Исчистете го, складирајте ги работите паметно и изненадете се самите себе.

Избришете ги фолдерите, фотографиите од поранешните партнери, средете ги профилите на социјалните мрежиСпоред последните истражувања во Америка, просечен човек пред компјутер или некој друг екран, поминува седум часа дневно. Токму затоа, мора и во оној дигиталниот свет да го средите хаосот, сепак тоа е вашиот живот, иако е виртуелен.

Средете ги старите фолдери, избришете ги дуплите фотографии, филмовите кои сте ги изгледале... На овој начин се ослободувате од безбројните мемории и ослободувате место за нешто ново. Не ги заборавајте профилите на социјалните мрежи. Премногу статуси и постови на Facebook, фотографии на Instagram.. - враќајте наназад и избришете го сето она што не ви се допаѓа.

Завршете ја работатаСте дошле на работа сте почнале да работите на нешто, испаднало друга работа, на крај трета и ништо не сте завршиле како што треба. Си одите дома незадоволни, а следниот ден започнувате повторно. Потрудете се да ги решавате важните работи и оние кои ви се врзани со рок, а потоа оние поневажните. Ако не можете да се сконцентрирате, направете си планер со обврски и потсетувајте се.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
маченичка Гликерија. Света Гликерија живееше и пострада за Христа во вториот век. Беше ќерка на некој римски гувернер. Татко и умре уште додека Гликерија беше млада. По ова таа...
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби