Навреди кои Доналд Трамп им ги упатил на жените

Претседателот на САД, Доналд Трамп е познат по својата контроверзност и директен однос. 

Неговото мислење за жените не го крие ни пред јавноста.
Ова се само дел од ситуациите кога тој јавно го споделил својот став и ја ужаснал јавноста.

Во мај 1991-ва година за магазинот Esquire Трамп упати навреда кон сите жени. Во неговиот прилично лош говор изјави: „Знаете не е важно за што пишувате, сè додека имате млади и убави задници.“

Доналд во една прилика ги навреди и мајките кои дојат. Тој својата адвокатка ја нарече одвратна бидејќи вадела млеко од градите за да ја прехрани својата 3-месечна ќерка.
 
Не ги поштеди и мајките кои очекуваат помош од нивните сопрузи. Во радио интервју направено во 2005-та година Трамп изјави дека никогаш не би ги менувал пелените на своето дете бидејќи тоа е обврска на сопругата. 
-Има многу жени кои бараат од мажот да се однесува како жена, изјави тој.

Ја обвини и својата противничка Хилари Клинтон дека игра на женска карта.

- Мое искрено мислење е дека ако Хилари беше маж, мислам дека нема да добие ни 5% од гласовите.

Ги осуди и жените кои бараат да абортираат. Според негого тие треба да добијат некоја форма на казна доколку абортусите станат нелегални. Трамп подоцна ги отфрли овие ставови објаснувајќи дека всушност лекарите кои ги извршуваат абортусите треба да бидат казнети.

Во една прилика изјави дека ако жените се предмет на сексуално злоставување, треба да ја напуштат работата и да побараат нова. На тоа беше прашан дали така би размислувал доколку и неговата ќерка Иванка е во прашање на што даде одговор дека би сакал да изгради нова кариера доколку на неа и се случи нешто такво.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби