Париз инсталира фонтани со газирана вода низ градот

Кога станува збор за туристички дестинации Париз секогаш е добра идеја.

Градот на светлината претставува седиште на високата мода, луксузот и естетиката на живеењето, а во него се наоѓаат најдобрите музеи и дел од највисоко оценетите ресторани во светот.

Освен тоа, од сега посетителите ќе имаат и можност да вкусат газирана вода која ќе биде поставена на неколку фонтани низ Париз.

Градот моментално има осум фонтани pétillante по барање на локалните жители, а кои почнаа да се инсталираат од 2010-та година.

-Луѓето често ми кажуваа дека се подготвени да пијат вода од чешма доколку е газирана, изјави Ана Ле Старт , шеф на одборот за вода во Париз.

Една од новите фонтани неодамна беше пуштена во близина на каналот Свети Мартин, на плоштадот Јуџин Варлин, а останатите се очекува да бидат пуштени до крајот на следниот декември.

Фонтаните функционираат на тој начин што ја извлекуваат водата од главната водена линија на градот, но за разлика од обичните фонтани содржат машина за CO2 која создава меурчиња.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби