Колку време е потребно за да се разградат работите од вашата канта за отпад?

Дали сте се запрашале колку време е потребно за да се разградат одредени работи од вашата секојдневна канта за отпад?

Некои од податоците се изненадувачки, а се однесуваат на разградување во природата.

На депонија, тој процес трае многу подолго, бидејќи сè е покриено и не е изложено на воздух:

- пластичните шишиња што ги гледаме секојдневно насекаде се разградуваат 500 години;

- хартиените марамчиња се разградуваат од 2 до 4 недели;

- лушпата од јаболко ќе биде разградена за два месеца;

- лушпа од портокал се разградува 6 месеци;

- мастика за џвакање ќе биде разградена за период до 5 години;

- волнена чорапа се разградува 1-5 години;

- тетрапак пакување ќе биде разградено за пет години;

- догорче од цигара во природата се разградува за 10 до 12 години;

- на кожните чевли им се потребни од 25 до 40 години;

- лименките се разградуваат дури еден век, а исто толку им е потребно и на пластичните запалки;

- на стаклото му се потребни 4000 години;

- супстанција која никогаш не се разградува е стиропорот.

Доколку ви се допадна овој текст, повеќе вакви и слични содржини можете да прочитате на ШУМ - Интерактивно списание за сите љубители на спортот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби