Зошто овој црвен фустан крена толкава прашина?

Девојките секогаш сакаат да изберат впечатлив фустан за својата матурска вечер. Токму тоа го направи и 18- годишната Кезија Џинџер Даум, која сакајќи да изгледа поинаку од своите врснички купила традиционален кинески фустан.

Сепак, фотографиите од фустанот за кратко станаа вирални, а таа доби илјадници негативни коментари од луѓе кои ја обвинуваат за културна апропријација.

- Го избрав овој фустан затоа што му се восхитувам како на него така и на неговата културна историја. Некои сметаат дека станува збор за културна апропријација, но тоа не е случајот. Јас на никаков начин не се исмевав со културата. И многу сум изненадена од реакциите зошто го избрав со љубов, вели девојката.

Но, нејзиното „оправдување“ изгледа дека не поминува кај оние кои ја критикуваат. Според нив, таа требала да ја истражи суштината на фустанот и на тоа кога треба да се носи, но наместо тоа избрала да се биде расист и да се брани со незнаење.

Што мислите? Дали изборот на традиционален кинески фустан е навреда или пак луѓето едноставно реагираат премногу бурно?Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби