Десетте најтешки објекти на светот

Порталот „24/7 Вол Стрит“ објави топ 10 листа на најтешките објекти во светот. Истражувањето е спроведено врз основа на податоци од Гинисовата книга на рекорди, американскиот Национален институт за стандарди и технологија и неколку други научни извори.

Тежината на речиси сите објекти е утврдена со помош на процени, а најтешкиот објект кој е директно измерен, е oкруглата ротирачка структура на една од лансираните рампи на Вселенскиот центар „Кенеди", која тежи 2.200 тони.

Листата 10 најтешки објекти на светот изгледа вака:

1. Големиот кинески ѕид - 52 милиона тони

2. Хидроелектраната „Брана на три кањони" во Кина - 9,4 милиони тони

3. Кеопсовата пирамида во Египет - 5,4 милиони тони

4. Нафтената платформа Гулфакс-Це во Северното Море - 1,4 милиони тони

5. Кранот ССЦВ Тиалф - 952.000 тони

6. Палатата на Парламентот во Букурешт, Романија - 726.000 тони

7. Носачот на авиони „Нимиц“ - 92.500 тони

8. Товарниот воз во Западна Австралија - 90.500 тони

9. Подводниот комуникациски кабел (под океанот) - 80.000 тони

10. Обелискот во Вашингтон - 73.600 тони.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби