„Скајпортови“ за летечки таксија

На Uber Elevate 2018 самитот беа прикажани визии на неколку архитектонски фирми во врска со тоа како тие ја замислуваат иднината на инфраструктурата на летачките таксија, кои вклучуваат т.н „Скајпортови“ (Skyports) односно „пристаништа“ за таксијата.Еден од концептите доаѓа од архитектонската фирма Corgan во вид на проектот „Connect” (Поврзување). Се работи за вертикален аеродром за до 1000 летачки таксија кои можат да полетуваат и слетуваат вертикално.

Модулите би можеле да се поставуваат на крововите на паркинг гаражи или облакодери, на постоечки автопати и сл. Во суштина, ова би функционирало како сегашните аеродроми, минус пистите, а повеќе модули би можеле да се комбинираат за да креираат т.н „Мега Скајпорт“.

Ваквите концепти се разликуваат од начинот на кој досега се сметаше дека ќе функционираат летечките таксија, а тоа е „извади го смартфонот и викни си такси“, бидејќи наместо таксито да дојде т.е долета до вас, ќе треба да се отиде до некој ваков скајпорт.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби