Кажете збогум на онлајн нарачаната облека која нема да ви е точна

Според извештај објавен во The Wall Street Journal (WSJ), компанијата Amazon нуди гифт картичка од $250 на оние кои ќе се согласат да им испратат 10 3D скенови на целото тело во период од 20 недели. Целта на овој проект е да се подобри разбирањето како телата ја менуваат формата со тек на времето.Од WSJ велат дека виделе онлајн анкети кои Amazon ги користат да привлечат учесници и дека тие вклучуваат прашања врзани со нивната тежина, нивото на фитнес и идните планови за слабеење. 3D скенирањата пак би се изработувале за 30 минути во Њујорк Сити.

Инаку, одделот на Amazon за 3D скенирање на тела е оформен во 2017 откога тие ја откупија Body Labs, стартап компанија од Њујорк чија технологија требало да се користи од e-commerce модните бутици кои би нуделе препораки во однос на големината на облеката.

Луѓето често ги враќаат облеките кои ги купиле oнлајн (20% во споредба со 9% вратените облеки купени од бутиците) поради тоа што им се неточни, а доколку Amazon ја направат нивната технологија за скенирање достапна за сите, такви ситуации би биле невозможно да се случат во иднината – секако, доколку доброволно бидете скенирани.

Сè додека од Amazon официјално не објават нешто во врска со нивниот проект за 3D скенирање на тела, овие информации се шпекулации, иако аналитичарите сметаат дека скоро сигурно се работи за проект од таков тип.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто плавуша не може да положи возачки испит?
- Секогаш кога инструкторот ќе рече паркирај, таа рипа на задно седиште.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
986.- Во Ихтиманскиот премин (Тројанова Врата),...
1593.- Турскиот султан Мурат Втори и објави...
1873.- Во Ново Село, штипско, е роден Славејко...
1902.- Во Прилеп е роден Методија Андонов-Ченто,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби