Како изгледаа некои градови пред 3 децении, а како денес

Изминативе 3 декади, порастот на голем дел од светската популација бил сконцентриран во урбаните области каде денес живеат 4.1 милијарди луѓе – околу 55% од светската популација.

Обединетите Нации предвидуваат дека до 2030-та, во градовите ќе биде населена 60% од популацијата, а еден на секои 3 луѓе ќе живее во градови со најмалку половина милион жители.

Сателитите на NASA овој пораст го визуелизирале со Landsat програмот, иницијатива за собирање на сателитски слики од Земјата која е започната во 1972-ра.

Еве како некои градови изгледале пред 3 децении, а како изгледаат денес:

1) Дубаи – 1984 и 2017За само 34 години, популацијата во Дубаи се зголемила од 350 000 на 3 милиони - архитектонскиот опсег на таа експанзија е импресивен, особено инфраструктурата и зградите над водата.

2) Лас Вегас – 1984 и 2018Во областа околу Лас Вегас популацијата од 1984 која изнесувала 540 000 до денес се зголемила на 2.1 милиони. На сликите се забележува и дека езерото се намалило, благодарејќи на зголемената побарувачка за вода во регионот.

3) Чонгчинг, Кина – 1984 и 2017Овој град формално не постоел до 1997-ма, кога бил прогласен за официјален град. По тоа, инфраструктурата почнала рапидно да се зголемува и не покажува знаци на забавување.

4) Пекинг, Кина – 1984 и 2017И Пекинг има слична експанзија – неговата популација се зголемила за 4 пати од 1984 до 2017, од 6 милиони на 24 милиони.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби