Алжир го исклучи интернетот за студентите да не мамат на тестови

Алжирската влада презела драматичен чекор да го сопре постојаното мамење на тестови така што го исклучувала интернетот за време на испитната сезона. Целиот интернет, за сите, низ целата земја, во период од 6 дена.Минатата среда (20 јуни) тоа било за прв пат направено кога студентите седнале да ги решаваат тестовите, кога интернетот бил блокиран во траење од еден час.

Чекорот кој се презел бил сериозен, но земјата имала голем проблем со мамењето на тестови – во 2016, околу 300 000 студенти морале повторно да полагаат откога тестовите „протекле“ на интернет и циркулирале по социјалните мрежи.

Одредени денови интернетот бил исклучен и по 3 часа, а покрај тоа во над 2000 центри каде се вршеле тестирањата биле инсталирани блокатори на телефонски сигнал, камери за набљудување, како и детектори за метал.

Останува да се види дали овие екстремни мерки помогнале во врска со мамењето оваа испитна сезона.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби