Крокодил „монструм“ по кој се трага скоро една декада конечно заробен

Скоро една декада, монструозен крокодил ги избегнувал авторитетите во Австралија, а сега ренџерите од Северната Територија конечно го заробиле.

Гласини за голема фигура која плива близу рампа за бродови на реката Катерина ги заинтригирале ренџерите и локалното население, кои крокодилот го заробиле со помош на замка во близина на реката која била поставена пред неколку недели.

Тој е долг 4.7 метри и тежи околу 600 килограми, а стар е околу 60 години. Официјалните лица изјавиле дека крокодилот е „отстранет“ од реката како „превенција од интеракции со луѓето во понаселените области“.Фатен на повеќе од 300 километри од океанот, тој бил пронајден на само 30 километри далечина од популарната туристичка дестинација Katherine Gorge, каде посетителите пливаат, возат кану и се водени на тури за набљудување крокодили.

Тој бил однесен на крокодилска фарма каде најверојатно ќе стане туристичка атракција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Напис на маица:
- Учете од грешките на вашите родители - користете контрацепција.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини,...
Верски календар
На денешен ден
1784.- На островот Кодијак, на Алјаска формирана...
1867.- Роден е Џон Голсфорди, англиски писател,...
1909.- Во Солун е извршен втор неуспешен обид за...
1915.- Во селото Никифорово, гостиварско, е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби