Емотивен момент: Светот се радува со среќата на 2-годишниот Роман

-Погледни Меги! Одам Меги!

Вака двегодишниот Роман од Канзас со полно срце му се израдува на фактот што може да оди со помош на патерици.

Oва преслатко момченце е родено со spina bifida, дефект на 'рбетниот мозок при што ' рбетот не се развива правилно.

Состојбата може да предизвика проблеми со мобилноста на телото, отежнато одење, па дури и парализа. Роман бил дијагностициран со најтешкиот тип на spina bifida уште во 20-тата недела од развојот, по што имал операција во матката во цел да  да се зголемат шансите за да може да оди.

Видеото на кое тој оди со помош на помагала за кратко доби повеќе од 23 милиони преглед на социјалните мрежи.

 

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби