Подвижни објекти дизајнирани да ги заменат класичните домови

Шангајскиот архитект Флориан Маркет го направи проектот „the org”, кој е неговата замисла за изгледот на пазарот за недвижнини од иднината и кој придонесува за балансот и еднаквоста помеѓу идните помлади и постоечките постари генерации.

Овој модуларен систем е лесен за изработување и може да се прилагоди според потребите на оние кои би живееле во објектите од “the org”.

Модулите односно единиците можат да се користат како флексибилни канцеларии, за земјоделство, кујни, спиење, па дури и туширање, а системот им дава на жителите можност да бидат независни и автономни.Овие модули би можеле да се нарачаат инстантно преку апликација на смартфони и разни други уреди, а поради стандардизацијата и модуларноста, би биле многу лесни за составување. Истите би можеле лесно да се преместуваат и движат, давајќи можност на помладата генерација да живее динамично во некој град и често да го менува местото на живеење. Би доаѓале во разни големини, во зависност од потребите на корисниците, така да во нив би можела да живее само една личност или пак неколку.

Системот е направен од материјали кои 100% можат да се рециклираат, а би можел самиот да се одржува благодарение на неколку технолошки системи вградени во него.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби