Како изгледаат школските униформи низ светот

Школските униформи креираат чувство на заедница (во која сите се еднакви), но се разликуваат насекаде низ светот. Во некои земји тие се поврзуваат со локалната култура, додека во други тие се состојат од најобични здолништа, панталони и кошули.

Еве како школските униформи изгледаат во разни земји:

1) Обединето КралствоВо последно време сламените шапки се повторно дел од школската униформа во многу школи во Обединетото Кралство, покрај формалните панталони, здолништа, кошули и блејзери/сакоа.

2) Јужна АфрикаСите приватни и јавни школи во Јужна Африка имаат униформи, кои се задолжителни во јавните и мнозинството приватни училишта за децата над предшколска возраст. Тие се вообичаено класични, но ги има и во спортска варијанта.

3) СомалијаЖенските ученици во Сомалија носат никаб (превез за лицето и телото, кој е отворен во пределот на очите) додека машките имаат класична униформа (кошула и панталони)

4) ИндијаУниформите се често задолжителни во сите школи во Индија и се претежно класични, додека во државните средни училишта обично се носат облеките наречени шалвар-камиз.

5) РусијаПионерската марама е дел од школската униформа во Русија

6) УкраинаУниформите во Украина се варијација на традиционална руска носија

7) КинаУниформите се вообичаени во Кина, и се состојат од 2 формални сета и 3 секојдневни сета. Формалниот се носи во понеделниците и за специјални пригоди како разни школски церемонии и се состои од бела кошула со џемпер одозгора, со здолниште за девојчињата и сако за машките.

8) БутанШколските униформи во оваа земја се поуникатни во споредба со останатите, како што може да се забележи од сликата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби