Јапонија сака да биде прва земја каде летачките автомобили ќе бидат стандард

Јапонската влада ги гледа летачките автомобили како лек за некои од сообраќајните проблеми со кои се соочува нацијата, бидејќи ќе го намалат сообраќајниот застој, ќе го зголемат туризмот како и пристапот кон понепристапните области.Затоа, Јапонија сака да биде светскиот лидер во развивање на вакви возила, а неколку компании веќе сакаат да и помогнат да ја постигне таа цел.

Дваесет и една компанија и организации се приклучиле кон група водена од јапонската влада дизајнирана да го создаде планот за што помасовно прифаќање на летачките автомобили во Јапонија.Меѓу нив се и некои од најголемите „играчи“ како Uber, Boeing и Airbus, чии делегати се собрале да го создадат овој план со кој летачките автомобили би биле на јапонското небо веќе во следната декада.

Според Јасуо Хашимото, истражувач од Japan Aviation Management Research од Токио, неопходно е владата да преземе водство и да го координира поставувањето на сигурносни стандарди, со што би се поставила базата на оваа нова индустрија пред останатите земји.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби