Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дека сексот е „голем дар од Бога“, а не табу, и дека треба да биде плод на животната, страствена љубов на мажите и жените.Папата пред група млади католици од Греноблската бискупија ги повика да ја заштитат својата сексуалност од порнографијата и други искушенија коишто го издвојуваат сексот од љубовта.

- Луѓето паѓаат и прават гревови, но тоа не е сексуалноста на љубовта. Сексот е дар од Бога, а не табу, и има две цели: покажување љубов и создавање живот, нагласи тој.

Црковното учење исклучува секс пред брак и дозволува полов однос само помеѓу жена и маж. Исто така, Црквата е против вештачката контрацепција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби