Највисоките облакодери низ светот

Со текот на годините, првото место на листата на највисоки облакодери во светот често се менувало – со развојот на технологијата, истите стануваат сè повисоки и повисоки, а од 1930-тите до денес нивната височина се зголемила скоро за 500 метри. Еве колку тие се промениле во изминатите неколку декади:

1) Емпаер Стејт Билдинг, највисок облакодер во периодот од 1931-1972Со височина од над 380 метри и 102 ката, овој облакодер не бил само главно обележје на Менхетен туку бил и највисок во светот.

2) Кулите на Светскиот трговски центар , изграден 1972Познатите „кули близначки“ на Светскиот трговски центар биле највисоки од оригиналните 7 згради, со височина од 416 метри

3) Кулата Вилис (претходно Сирс) , највисока во 1974Овој облакодер бил највисок во светот скоро 25 години, со височина од 441 метри, се до новата One World Trade зградата на местото на кулите близначки, изградена во 2014.

4) Кулите Петрона, највисоки во 1998Лоцирани во Куала Лумпур, Малезија, кулите Петрона се високи 452 метри, а поврзани се со мост на 41 и 42-риот спрат.

5) Кулата Таипеи 101, највисока во 2004Кулата се наоѓа во Таипеи, Тајван, висока е 509 метри, и во неа се наоѓал најбрзиот лифт во светот (во 2004-та).

6) Бурџ Халифа, највисока од 2010 до денесЛоцирана во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, Бурџ Халифа руши неколку светски рекорди – највисока набљудувачка палуба, највисок ресторан и највисок ноќен клуб, а висока е 830 метри (до самиот врв).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби