Додека ние се заборавивме со сечење дрва Кенија има друга стратегија

Дрва...По логиката на нештата постојано би требало да се трудиме да засадуваме нови, а воедно и добро да се грижиме за оние кои веќе ги имаме. Сепак, нашата бетон култура веќе некое време наметнува поинакво размислување, па секојдневно сме сведоци на уништување на зелените површини.Додека се соочуваме со огромно загадување и сè уште си го дозволуваме луксузот да сечеме дрва каде што ќе стигнеме, некои земји во светот го даваат максимум за да го направат токму спротивното.

Според статистиката само 7 проценти од цела Кенија е прекриена со шуми. Овој процент е помал од 10-те проценти кои се препорачани од Обединетите нации. Токму поради тоа Кенијците спроведуваат кампања за пошумување. Сепак, не станува збор за обичен начин на садење, туку за нешто далеку попрактично и толку лесно, што едноставно не може, а да не се нафатите да го направите.Семињата за садење доаѓаат во форма на мали црни топчиња кои се смеса од семе, јаглен и скроб. „Спакувани“ на овој начин тие нема да бидат изедени од птиците и другите животни, а воедно имаат поголеми шанси да пуштат корени.

Сè што треба да се направи е едноставно да се расфрлаат по земјата. За оваа цел се регрутираат деца кои се грижат за добитокот, параглајдеристи, па дури и обични луѓе кои сакаат да придонесат за создавање на нови зеленила.

Иако проектот е на самиот почеток, сè повеќе луѓе го даваат својот придонес за истиот бидејќи колку повеќе дрва има, толку поголеми се шансите за дожд, а со тоа и вода и храна за добитокот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


Малиот Трпе играјќи си во дворот се најал цемент и песок.
Мајка му цела успаничена отишла на доктор.
- Леле докторе помагај!
- Е шо да помагам, само вода не му давај!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На магистралниот пат Струмица – Дабиле во тек е поставување на сообраќајна сигнализација по што ќе се воведе...
Верски календар
На денешен ден
1497.- Португалецот Васко де Гама стана првиот...
1699.- Данска, Русија, Прусија и Полска по...
1819. - Родена е Мари ан Еванс, позната под...
1830.- Белгиското собрание (конгрес) ја изгласа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби