Чудна историја на болести кои биле потполно погрешни

Во нашите постојани напори да го олесниме страдањето, често групираме разни симптоми и ги нарекуваме болест. Во најголем број на случаи, тоа е ефикасно, но во минатото постојано се правеле грешки кои од денешна гледна точка ни делуваат чудни и смешни.

Еве само мал дел од веќе долго време непостоечки медицински дијагнози кои порано се користеле:

1) НеурастенијаПред повеќе од еден век, доколку сте биле преморени, иритабилни, па и импотентни, дијагнозата за тоа била неурастенија, а лекот во зависност од полот, бил или да се одморите и кампувате (за мажи), или да се скриете во темна соба (за жени).

Како причина за оваа состојба се сметала потрошувањето на енергијата во нервниот систем како резултат на супер зафатениот модерен живот, инспирирајќи некои хумористично да ја наречат „американитис“.

Од средината на 20-тиот век, оваа дијагноза била напуштена во корист на други дневни нарушувања и ја снемало од медицинските книги.

2) НосталгијаЛекарот Јохан Хофер состојбата кога нешто ни фали (на пример, топлината на сопствениот кревет кога сме далеку од дома, храната на баба ни и сл.) ја класифицирал како невролошка болест причинета од демони, на која и го дал името носталгија.

Во книги од 19-тиот век биле опишувани случаи на носталгија при што настапиле 2 смртни случаи, од кои едниот вклучувал „задушување од очајот предизвикан од напуштање на сакана личност“.

3) ХистеријаПоранешните „експерти„ во анатомија сметале дека органите не секогаш се наоѓале на нивното вообичаено место, особено кај умрените и сметале дека матката, како и повеќето други органи, се движеле низ телото.

Симптомите на „движечка матка“ вклучувале ненамерно смеење или плачење, чувство на задушување, како и засилени емоции.

„Лечењето“ се состоело или со бременост, или во мирисање на билки, или во намерно предизвикување „пароксизми“ – напади на емоции.

4) ХлорозаХлорозата, или „болеста на девиците“, била состојба слична на она што сега го нарекуваме анемија (слабокрвност). Томас Сајденхам, британски лекар од 17-тиот век, како симптоми на оваа болест ги опишал бледата боја на лицето, главоболки и отсуство на менструација, а лекот кој го препорачувал било пиење на вода со железо.

Раните лекови, пак, вклучувале затруднување, бидејќи хлорозата се сметало дека се случува кога жените не затруднувале доволно брзо по односот.

5) ДрапетоманијаВо средината на 19-тиот век, американскиот лекар Семјуел А. Картврајт не можел да сфати зошто некои афроамерикански робови не сакале да останат робови, па така измислил болест за да тоа го објасни и ја нарекол драпетоманија – од грчкиот збор „drapetes”, кој значи избеган слуга.

„Третманот“ за робовите кои бегале како резултат на оваа т.н ментална болест било камшикување и врзување и повредување на нозете за да се им оневозможи движењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби