Мост направен за 6 месеци со 3D принтање

За првпат најавен во јуни 2015-та, амбициозниот, комплетно функционален, 3D принтан метален мост на MX3D е подготвен за неговата инсталација во Амстердам по неговото претставување на Dutch design week 2018.Дизајнирана од Joris Laarman Lab, оваа конструкција од не’рѓосувачки челик има комплексна геометрија, а треба да биде инсталирана во почетокот на 2019-та преку еден од најпознатите и најстари канали во Амстердам, Холандија.

За изработката на овој мост бил користен специјално дизајниран MX3D софтвер и 4 индустриски роботи со повеќе оски, на кои им биле потребни 6 месеци 3D принтање. Неговата должина е 12.5 метри, широк е 6.3 метри, а дизајнот моментално тежи 4500kg и во него се вградени околу 1100km жица.Пред да биде инсталиран во 2019-та, следната фаза на неговото развивање ќе биде тестирањето, каде треба да биде верификуван неговиот структурален интегритет.

Користењето на овој нов метод за конструкција побарувал да се развијат и нови сигурносни стандарди. MX3D работеле со официјални лица од Амстердам за тоа да го постигнат, а во тоа биле вклучени и нивните партнери со чија помош мостот бил опремен со мрежа од сензори преку кои се добиваат податоци во врска со сообраќајот кој би поминувал врз мостот, како и за неговиот структурален интегритет.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби