Најдлабоката дупка во светот

Длабоко во западна Русија се наоѓа голем, метален диск, прицврстен за тлото. Тоа не е обичен стар диск, туку заварен капак од дупка длабока повеќе од 12 километри.

Тоа е подлабоко од најдлабоката точка во океаните и најдлабоката дупка која било кога била ископана.Дупчењето на Kola Superdeep Borehole било започнато во 1970-тите, но за чудо не била наменета за вадење нафта, туку за научни истражувања, поточно за истражување на составот на земјината кора.

Наредните 24 години таа била дополнително дупчена, за да во 1994-та длабочината достигне 12 километри. Инаку имала дијаметар од 23 сантиметри.Благодарение на неа, биле откриени полно работи, меѓу кои и микроскопски фосили (на длабочина од 7 километри) на 24 видови на едноклеточни организми.

Научниците исто така добиле пристап до карпи стари 2.7 милијарди години, но за жал не можеле да ги истражат бидејќи нивната температура изнесувала околу 180 °C, што е за 80 °C повеќе од онаа која ја предвидувале.

Проектот завршил во 1995-та поради распаѓањето на Советскиот Сојуз, по што нејзината локација била напуштена и денес претставува опасност за животната средина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби