Кина со план да лансира „вештачка Месечина“ до 2020-та

Кинескиот град Ченгду, кој е главен град на провинцијата Сичуан во југозападна Кина и во кој живеат над 14 милиони луѓе, планира да лансира сателит кој ќе функционира како еден вид на „вештачка Месечина“ до 2020-та.Идејата е светлината од него да биде доволно силна за да ги замени уличните светилки, осветлувајќи област со дијаметар од 10 до 80 километри, а истата би можела да се нагодува во распон од неколку десетици метри.

Плановите за ова биле откриени од директорот на Casc, главниот изведувач на проектите на кинеската вселенска програма.

Иако многу детали поврзани со ова не се познати, тој изјавил дека тестирањата на оваа технологија траат веќе со години.

Новата “Месечина“ би била сателит премачкан со специјален слој кој би ја рефлектирал светлината од Сонцето врз Ченгду во ноќните часови.Некои се загрижени за потенцијалното негативно влијание кое вакво нешто би имало на дивиот свет и на жителите на градот, бидејќи силната светлина навечер би можела да влијае на циклусите на спиење на луѓето, како и да ги збуни ноќните и дневни животни, менувајќи им го однесувањето.

Други, пак, велат дека светлината од оваа вештачка Месечина само би ја надополнувала онаа на природната, креирајќи ништо повеќе од „мрачен сјај“, каков што е за време на самрак.

Дали ова ќе биде точно останува да видиме, бидејќи новата Месечина според нејзините креатори создавала 8 пати повеќе светлина од вистинската.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби