Животни на кои им се заканува целосно исчезнување

На 21 март годинава, последниот машки северен бел носорог умре на 45 годишна вораст.  Судан – именуван според земјата каде бил роден и живеел под заштита на вооружени чувари, боледувал од дегенереративна состојба на мускулите и коските и бил еутаназиран.

За среќа, научниците успеале од него да земат генетски материјал кој еден ден би можел да биде искористен за креирање на повеќе такви животни преку ин-витро оплодување.

Постојат уште многу други видови на животни на кои им се заканува целосно истребување, а дел од нив се:

1) Амур леопардОвој подвид на леопарди, познат и како „леопард од далечниот исток, Манчуриски или Корејски леопард“, може да трча со брзина од 60км/ч. и да скока и до 6 метри во височина. Според пописот од 2015-та, живи се само околу 60 вакви леопарди кои живеат во национален парк во Русија.

2) Планински горила

Популацијата на овие видови на горили изнесува нешто под 900, а најголемата закана за нивното преживување е политичката нестабилност (конфликтите во демократската република Конго), како и уништувањето на шумите.

3) Саола – азиски “еднорог“

Овие енигматски животни живеат во планинските региони во Виетнам и Лаос и се исклучително ретки – научниците досега документирале само 4 примероци.

4) Црн носорог

Бројот на црни носорози во Африка драматично се намалил во изминатиот век – во 1995-та постоеле помалку од 2500, што е за 98% помалку во споредба со 1960-та.

Од тогаш нивната популација е малку зголемена, па денес постојат 5000 – 5400 црни носорози.

5) Суматрански тигри

Денес постојат помалку од 400 вакви тигри, кои ги има само на Суматра, индонезиски остров.

Нивната смрт е предизвикана од ловците, но и од дефорестацијата, бидејќи со уништување на шумите од луѓето тие мораат да бараат храна на други места, при што се приморани да напаѓаат стока или луѓе и се сè повеќе убивани.

6) ВакитаВакита е најреткото водно животно во светот, за прв пат откриено во 1958-ма. Денес се живи само 30 вакви животни, за повеќе од 92% помалку од 1997-ма.

За нивното исчезнување значително придонесуваат климатските промени, бидејќи влијаат на условите во нивните живеалишта и во синџирот на исхрана.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби