План за изградба на зграда „Лале“ во Лондон

Претставени се планови за изградба на зграда наречена „Лале“ (the Tulip) висок 305 метри, која би се наоѓала во Лондон. Апликацијата за овој проект е поднесена во ноември и доколку биде одобрена, конструкцијата треба да започне во 2020-та и заврши до 2025-та.

„Лале“-то ќе биде високо 305 метри и ќе има галерии за набљудување составени од мостови, стаклени слајдери, како и гондоли кои ќе се движат на фасадата на зградата. Ресторанот и барот ќе нудат прекрасен поглед на градот, а во проектот е вклучена и едукациска компонента со „училница во небото“ која нуди 20 000 слободни места годишно за децата од Лондон.

На приземјето ќе има парк и павилјон со јавно достапна градина, а за да ја намали потрошувачката на енергија, зградата ќе биде направена од стакло со високи перформанси и оптимизирани градежни системи. Загревањето и ладењето ќе бидат овозможени од технологија со нула согорување. Плановите за „Лале“-то ќе бидат изложени во декември за локалните жители, бизниси и јавноста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби