Град во Алјаска нема да го види сонцето сè до 23 јануари

Градот Utqiaġvik во Алјаска, нај северниот град во САД, последното изгрејсонце оваа година го имал изминатата недела. Овој град кој порано се викал Бароу (Barrow), нема да го види сонцето во наредните 65 дена, а следното изгрејсонце ќе биде на 23 јануари 2019.

Овој феномен е познат како поларна ноќ, период на темнина во зима без изгрејсонца кој се случува во градовите во внатрешноста на поларните кругови. Од средината на ноември до доцна во јануари, сонцето не изгрева северно од Арктичкиот круг поради закосувањето на Земјата во спротивна страна од директното зрачење на Сонцето.

Лоциран на 530 километри од Арктичкиот круг, Utqiaġvik сепак нема да биде во потполна темница следните 2 месеци, туку ќе има самрак кој се случува кога Сонцето е на 6 степени под хоризонтот и кој креира многу слабо осветлување кое трае по 6 часа во една ноќ, но ќе се скрати на 3 часа до крајот на декември. 4400-те жители на овој град се навикнати на оваа поларна ноќ, по која следат 80 дена без зајдисонце кои започнуваат во мај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби