Како се слави Божиќ ширум светот?

Луѓето низ светот различно го прославуваат Божиќ и во различни денови – некои тоа го прават на 25-ти декември, некои на 7-ми јануари, други пак на сосема други датуми. Еве како овој празник понеобично се слави во разни земји низ светот:

1) На Филипините Божиќ се слави 5 месециБожиќната сезона на Филипините трае скоро половина година – декорациите се поставуваат во септември и не се симнуваат до првата недела во јануари, а фамилиите за Божиќната ноќ се собираат на вечера.

2) Во Јапонија се јаде KFC

Во Јапонија Божиќ се смета за романтичен ден за паровите и многу јапонски фамилии се „гостат“ со нешто што е станато традиционално јапонско Божиќно јадење: кофа со печена кокошка од КFC

3) Во Полска обичајот е да се чува крап во кадаБожиќ во Полска се слави со давање на подароци, црквени служби и гледање на популарниот филм „Сам дома“ (Home Alone). Крапот вообичаено е главното јадење на Божиќната вечера, а како традиција се смета неколку дена пред празникот во кадата да се чува оваа риба и жената сама да ја убие пред да ја зготви. Оваа традиција е исто така популарна и во Чешката Република, Словачка, Австрија, Германија и Хрватска.

4) Во Австралија Божиќ често се слави на плажа

Австралијците фреквентно го слават празникот на плажа, со скара за време на ручекот.

5) Во Јамајка за Божиќ се јаде рум тортаБожиќ во Јамајка е период на постојани прослави, шопинг и фестивали. Овој период таму се пие слаткиот пијалак со ѓумбир наречен сорел и се јаде овошна рум торта.

6) Бразилците во декември добиваат 2 плати

Божиќната вечера во Бразил обично се состои од свинско, шунка, ориз и овошје. Бразилците често добиваат „13-та плата“ во декември, што значи плата двојно повисока од нивната нормална.

7) Во Латвија се рецитира поема за да се добие подарокЕдна од традициите во Латвија вклучува рецитирање на поема, свирење на инструмент или пеење на песна за да се добијат подароците. Латвија се смета и за домот на првото Божиќно дрво – најстарата евидентирана употреба на дрво за декорирање на домот за овој празник датира од 1510-та во Рига, главниот град на земјата.

8) Во Кенија Божиќ е време за обединување на фамилиите

Кениските фамилии за празниците често патуваат од големите градови во малечките села за да бидат заедно со своите фамилии, а многумина ги посетуваат полноќните црковни сервиси и уживаат во обилна вечера со козјо или овчо месо, ориз и леб наречен „nyama choma”, како и во многу пиво.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби