Куќичка за кучиња од Ford која елиминира бучава

Празниците кои претстојат носат среќа на луѓето, но не и на кучињата.

Звуците од огномет и уште полошо, од петарди и слични експлозивни средства кои неконтролирано се користат за време на зимските празници исклучително лошо влијаат на кучињата.Сега, Ford Europe создале куќичка за кучиња во која е вградена технологијата за активно елиминирање на бучава (noise-cancelling) која се користи во нивните автомобили, а која има минималистички и исклучително модерен дизајн.

Како и некои од моделите на Ford, оваа куќичка со микрофоните вградени во неа ги детектира експлозивните звуци и со испуштање на одредени фреквенции или ги пригушува или комплетно ги елиминира.

Тоа се постигнува и со повеќеслојните материјали кои имаат карактеристики кои го „убиваат“ звукот. Надворешниот слој на куќичката е направен од звучна изолација која е поставена врз панелите со акустична изолација, додека третиот и финален слој во него има вградени звучници со кои се пригушува звукот.

За жал, оваа куќичка за кучиња во моменталната фаза е само прототип.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Остарела некоја жена, па децата една вечер ја однеле во старачки дом, за подобро да се грижат за неа. Утрото, две сестри ја станале старата, ја избањале, ја облекле, ја најале и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби