На олимпијадата во Токио 2020 ќе се делат медали направени од стари гаџети

Организацискиот комитет за Токио 2020 олимпијадата и паралимпијадата планира медалите да се изработат од отфрлена електроника, со рециклирање на смартфони, лаптопи и останати гаџети.Организаторите направиле план да соберат 2700кг. бронза, 30.3кг. злато и 4100кг. сребро, канејќи ги граѓаните да ги донираат своите расипани телефони и останата електроника. Организацискиот комитет очекува да ги исполни овие поставени цели до 31 март 2019 (кога истекува рокот за донациите), а досега се собрани скоро 48000 тони електронски отпад, вклучувајќи 5 милиони стари мобилни телефони.

По собирањето, сите овие уреди ќе поминат низ процес со кој со топење се екстрахираат злато, сребро и бронза, од кои потоа ќе бидат направени медалите за спортистите.Рециклираните метали биле користени и изминатите години за создавање на олимписките медали – на олимпијадата во Рио околу 30% од среброто и златото во медалите потекнувало токму од рециклирани материјали.

Дизајнот на медалите за олимпијадата во Токио 2020-та ќе биде објавен подоцна годинава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби