Луѓето во Јапонија се поклонуваат на „сајберпанк“ роботска божица

Монасите во античкиот храм Кодаиџи во Кјото, Јапонија, неодамна се собраа за традиционална церемонија во која пеат и ѕвонат ѕвона на нова статуа на божество наречено Миндар, будистичката божица на милоста.Но, статуата не е направена од камен или дрво, туку е конструирана како робот во „сајберпанк“ стил. Креаторите велат дека причината за тоа е новиот начин на изразување на духовно верување во технолошката епоха.

Раководството на Кодаиџи храмот соработувало со локалните роботски истражувачи за да го дизајнираат и направат роботот висок 193cm. кој „рецитира“ 25 минутна проповед на будистички религиозен текст “Heart Sutra”.Андроидот нема одреден пол бидејќи има човечки лик и гради кои имаат и машки и женски карактеристики, па така секој може да го доживува како што сака.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби